23. Ziua Minorităţilor Naţionale din România la Prefectura Judeţului Brăila

Vineri, 17 decembrie, ora 11.00, Prefectura Judeţului Brăila organizează, în Sala Mare a Prefecturii, un eveniment dedicat ZILEI MINORITĂŢILOR NAŢIONALE DIN ROMÂNIA.

Program:

· Cuvânt de deschidere – susţinut de dl. Dumitru Popa, prefectul judeţului Brăila;

· Scurt istoric al minorităţilor naţionale din Brăila – prezintă prof. univ. dr. Ionel Cândea, directorul Muzeului Brăilei;

· Alocuţiuni ale preşedinţilor organizaţiilor minorităţilor legal constituite la nivelul judeţului Brăila;

· Recital de colinde susţinut de Corul Armonia al Casei de Cultură a municipiului Brăila.

Muzeul Brăilei şi Comunitatea Elenă sunt prezente şi în cadrul expoziţiei organizate cu acest prilej la Prefectura judeţului Brăila prin rezultatele programului cultural „Un Grec, doi Greci, trei Greci… Brăila… Reactivarea memoriei culturale a oraşului Brăila. Cazul Comunităţii Greceşti” (derulat de Muzeul Brăilei, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Braila şi Comunitatea Elenă Brăila, realizat cu sprijinul Administraţiei Fondului Cultural Naţional şi a doi sponsori de origine greacă) şi printr-o serie de materiale de promovare a activităţii Centrului Diversităţii Culturale al Muzeului Brăilei.

ZIUA

image_mari007